O antologii

Sto lat od odzyskania niepodległości to data tak ważna, że wręcz przytłaczająca. Zwłaszcza, jeśli żyje się kraju rozdyskutowanym historycznie, gdzie wydarzenia sprzed wieku nadal są przedmiotem zażartych sporów i licznych dyskusji – zarówno w domenie publicznej, jak i przy świątecznych stołach.

Dla mnie i – jak sądzę – dla wielu ludzi myślących podobnie, to świetny pretekst do twórczego działania. Historia to znakomity temat dla komiksowego medium, a właśnie komiksem profesjonalnie zajmuję się przez całe dorosłe życie. Dlatego pomysł antologii krótkich komiksów opowiadających epizody z okresu walki niepodległościowej nasunął się automatycznie – bo to pomysł już wypróbowany. Dziesięć lat temu udało się namówić Narodowe Centrum Kultury na publikację „11/11 = Niepodległość”. Powstało wtedy 11 krótkich komiksów zaledwie sygnalizujących epizody z licznych okresów walk niepodległościowych w naszej historii. Premierze komiksu towarzyszyła kampania informacyjna i był on dostępny poprzez pobranie plików ze stron NCK i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponad 1,5 miliona czytelników pobrało te pliki – to był sukces!

W tym roku udało nam się powrócić z drugą, ale inną odsłoną koncepcji antologii komiksów historycznych – tym razem wzbogaconą o teksty krytyczne, ale przede wszystkim przez obecność wielkich gwiazd polskiego komiksu! To wielki zaszczyt namówić do wspólnej pracy z młodymi autorami takich twórców jak: Marek Szyszko, Bogusław Polch, Maciej Parowski, Andrzej Nowakowski, Zbigniew Kasprzak, Tomasz Kołodziejczak, no i Papcio Chmiel. Album stał się nie tylko okolicznościową publikacją dla szkół, ale ważnym wydarzeniem we współczesnej historii krajowego komiksu – tym bardziej, że zaczynamy już obchody jubileuszu 100-lecia polskich historii obrazkowych.

Sukcesem okazał się pomysł namówienia Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych do wydania tego albumu. Antologia jest pierwszym komiksem wydanym przez to zacne wydawnictwo, znane wszystkim Polakom z podręczników szkolnych. Tym bardziej cieszy fakt, że renomowane wydawnictwo podjęło ryzyko śmiałej konstrukcji albumu i odważyło się wkroczyć na terytoria do tej pory sobie nieznane. To ważne wydarzenie w procesie zmiany nastawienia do komiksu w naszym kraju. Komiksy wchodzą do kanonu lektur szkolnych i ich czytanie nie jest już piętnowane. Mało tego – stają się pomocne i potrzebne.
Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy zgodzili się wziąć udział w powstawaniu książki. Dla osób odpowiedzialnych za redakcję i wydanie antologii to był okres trudnej i wymagającej pracy, a reszta… a reszta już w rękach czytelników.

Miłej lektury!

Adam Radoń
Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier

WSiP o projekcie

„100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości” jest swoistym hołdem złożonym sprawie polskiej w 100-lecie odzyskania niepodległości.

W ten sposób wpisujemy się w tegoroczne obchody tej wyjątkowej rocznicy.

Podejmując wyzwanie  opracowania jubileuszowej antologii komiksu historycznego mieliśmy świadomość jak wymagającą formą jest komiks a jednocześnie wiedzieliśmy, jak dużym powodzeniem cieszy się wśród czytelników w ostatnich latach.

Najlepsi rysownicy i scenarzyści komiksu tym razem zaangażowali swój talent w opowieść o tym, jak po 123 latach zaborów, niewoli i powstańczych zrywów narodziło się niepodległe Państwo Polskie. Po raz pierwszy otrzymujemy tę opowieść w tak niezwykłej formie wizualnej!

W wyniku tej współpracy powstała pierwsza w historii tego typu publikacja,  zawierająca 17 komiksów opowiadających o najważniejszych wydarzeniach z lat 1914-1921, wzbogacona o 8 wyjątkowych artykułów publicystycznych.  Każdy komiks poprzedzony jest wstępem historycznym – przybliżającym kontekst wydarzeń tamtych dni i warto zaznaczyć, iż niejednokrotnie jest to wiedza spoza podręczników do historii. Notki biograficzne rozpoczynające każdy komiks prezentują twórczość i sylwetki rysowników oraz scenarzystów.

Zajrzyj do środka

„100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości” jest dostępna na rynku od września 2018 roku.
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami tego wydawnictwa.
Mamy nadzieję, że rozbudzi on Państwa ciekawość i zachęci do sięgnięcia po całą publikację.

Piszą o nas

Serwis wykorzystuje pliki cookies Więcej informacji